Makale Arşivi

Doğru Otomobili Seçin

27 Ekim 2009


Description: Doğru otomobili seçin

Ne tür bir otomobil arıyorsunuz? Karar vermenize yardımcı olalım.

Arasından seçim yapabileceğiniz yüzlerce otomobil varken, bir tanesini seçmek çok zor olabilir. Doğru tercihi yapmanız için seçeneklerinizi artıları ve eksileriyle inceledik.Hayat Tarzı


Karar verme sürecinizi etkileyen bir dizi faktör olmalıdır:

  • Finansman: Ne kadar ödemek istiyorsunuz?
  • Amaç: En çok ne amaçla kullanacaksınız?
  • Aile: Kaç yolcunuz olacak?
  • Yaşadığınız yer: Arabanız şehir hayatına mı, kırsal bölgeye mi uygun olmalı?
  • Çevre dostu: Otomobiliniz ne kadar CO2yayacak?

Otomobil Türü


A.           Mini

Description: MiniBu otomobillerin motor hacimleri küçüktür ve kullanımları genellikle daha kolaydır. Yeni sürücüler, küçük aileye veya kısıtlı bütçeye sahip kişiler için idealdirler. Yakıt ekonomisi sağlarlar ve vergileri düşüktür, ancak performansları ve boyutları da öyledir.

Tipik örnekler: Renault Clio, Opel Corsa, Peugeot 207, Ford KA, Mini Cooper, Mazda 2

 

B.           Hatchback

Description: HatchbackGünümüzde yollarda görülen en popüler otomobil türlerinden biri olan hatchback'ler, arka yolcu kabininde entegre bagaj alanıyla birlikte iki sıra koltuğa sahiptirler. Koltuklar genellikle daha fazla bagaj alanı sağlamak için katlanabilirler ve bu koltuklara aracın arka tarafında yukarı açılan bagaj kapağından ulaşılabilir.

Boyutları değişebilmekle birlikte, güvenilir, çok yönlü araçlardır ve gerçekten iyi aile otomobilleri olabilirler.

Tipik örnekler: Opel Astra, Volkswagen Golf, Ford Focus, Mazda 3, Audi A3, BMW 1 Series, Honda Civic

C.           MPV (Çok Amaçlı Araç)

Description: MPVBüyük bir aileye ya da birçok yolcuya sahip sürücüler için idealdir. Bu otomobillerde büyük bagaj alanıyla birlikte yedi veya sekiz koltuk bulunmaktadır.

Tipik örnekler: Ford Galaxy, Citröen Grand C4 Picasso, Chrysler Voyager, Opel Zafira, Volkswagen Touran


D.           Spor

Description: SporBeklentiniz hız, tarz ve gösteriş ise, aradığınız şey yüksek performanslı bir spor otomobil olabilir. Bu otomobillerin çoğu arkadan itişli, iki koltuklu, iki kapılıdır; üstün güce ve yol tutuş kabiliyetine sahiptir. Ancak ucuza alınmazlar. Kullanılmaları ve sigortalanmaları çok daha pahalı olabilir. Yakıt ekonomisi düşüktür ancak görüntüleri, verdikleri his ve çıkardıkları ses çok etkileyicidir.

Tipik örnekler: Audi TT, Lamborghini Murciélago, Ferrari F355, Porsche 911, Mazda MX-5

E.           Wagon

Description: WagonHatchback'ten daha uzun bir gövdeye, ancak MPV'den daha az alana sahip yolcu otomobilidir. Güzel aile ve yönetici otomobilleridir ve genellikle deri koltuklar, elektrikli açılır tavan ve otomobil içi ısı yönetim sistemleri gibi çeşitli ekstra donanım özellikleri sunarlar.

Tipik örnekler: Volvo V70, Mercedes E-class, Jaguar XJ, Audi A4/A6


F.           SUV (Sportif Kullanışlı Araç) / 4x4

Description: SUV (Sportif Kullanışlı Araç) / 4x4Bu offroad araçlarında üstün çekiş kapasitesi, güçlü motorlar ve estate'e benzer yolcu alanları bulunmaktadır. Çoğunda artırılmış çekiş gücü için dört çeker özelliği bulunmaktadır; ancak büyük boyutlara sahip oldukları, özellikle şehir içinde göz önünde bulundurulmalıdır. Yakıt tüketimi genellikle fazladır ancak SUV'lar gerçekten güvenilir araçlardır.


Tipik örnekler: Land Rover Range Rover, Nissan X-Trail, Toyota Rav 4, Hummer H3, Subaru ForesterÖzellikler


 

Bir otomobilin sunması gereken özellikler ve aksesuarlar, göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir konudur. Isıtmalı ön cam, yedi koltuk ve 2 litrelik motora sahip bir otomobil mi, yoksa A noktasından B noktasına gideceğiniz basit bir şey mi arıyorsunuz?

Aramanızı daraltmanıza yardımcı olacak aşağıdaki otomobil özelliklerini göz önünde bulundurun:

A.           Koltuklar

Birçok otomobilde beş koltuk bulunur. Arada bir gelen arkadaşlarınız veya aile üyelerinizin otomobile sığması için iyi bir kapasitedir. Ancak daha büyük bir aileniz varsa, yedi ya da sekiz koltuklu MPV'leri düşünebilirsiniz. Yalnız ve sportif sürücüler, iki ya da dört koltuklu araçları tercih edebilmektedirler.

B.           Eşya ve Bagaj Alanı

Bagajı ne sıklıkla kullanacağınızı ve ne kadar büyük olması gerektiğini kendinize sorun. İşiniz birçok malzeme taşınmasını gerektiriyorsa veya büyük alışverişler yapıyorsanız, ekstra alan için tavan bagajına sahip bir aile hatchback'i veya van almayı düşünebilirsiniz.

C.           Boyutlar

Büyük bagaj alanı ve birçok koltuk gerektiğine karar verdiyseniz, büyük bir otomobil almanız gerekecektir. Aracın boyutuyla ilgili karar verirken park alanına sığıp sığmayacağını ve dönüş çapını da göz önünde bulundurun. Otomobili şehirde, tek başınıza kullanıyorsanız daha küçük, daha hareketli bir araç sizin için daha uygun olabilir.

D.           Görünüm

Herkesin göreceği şey otomobilin dış görünümü, biçimi, tasarımı ve verdiği histir, bu yüzden dikkatli seçim yapın. Parlak, kıvrımlı ve küçük bir şey mi, yoksa uzun, gösterişli ve koyu bir şey mi istiyorsunuz?

Metalik boya, renk ve modifiye gövde kitleri gibi ekstraların otomobilinizin görünümünde büyük etkiye sahip olabileceğini unutmayın. Ayrıca kendinizi rahat hissedeceğiniz bir iç mekana ihtiyaç duyarsınız. Yetkili satıcılardan elde edeceğiniz broşürlerle otomobillerin iç mekanını inceleyin.

E.           Emniyet

Bir otomobili almayı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken belki de en önemli nokta, ne kadar güvenli olduğudur. Eğer aileniz varsa bu durum daha da önemlidir.

Satın almadan önce kaç hava yastığı olduğuna bakın ve her otomobilin Euro NCAP yıldız notlarını kontrol edin. Daha fazla bilgi için Euro NCAP rehberimizi okuyun.

F.           Performans

Otomobilin performansının ne kadar iyi olduğu, önemli bir faktördür. Otobanları çok kullanıyorsanız, 0'dan 100 km'ye hızlanma süresi ve beygir gücü önemli olabilir.

Motor hacmi de göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktördür. Performans ne kadar yüksek olursa, sigorta maliyetinin de o kadar yüksek olacağını unutmayın.

G.          Yakıt

En popüler yakıt türleri iyi performans sunan benzin ve düşük CO2 emisyonu sunan mazottur. Çevre dostu sürücüler elektrikli veya hibrid araçları tercih edebilirler.

Ayrıca, otomobilinizin bir litreyle kaç kilometre gittiğini öğrenmek de faydalı olacaktır.

Yakıtlarla ilgili açıklayıcı bilgiler için, yakıt türü rehberimizi okuyun.Bizi Takip Edin  facebook
Copyright ©2012 ArabaBul.com. Her hakkı saklıdır.  Kullanım Sözleşmesi  Gizlilik Politikası