Makaleler

Araç sahibinden ikinci el otomobil nasıl alınır?

28 Ekim 2009

Araç sahibinden ikinci el otomobil nasıl alınır

İkinci el otomobil almanın potansiyel tehlikeleri vardır – ancak belirli kuralları ve kontrolleri uygularsanız, acı verici bir deneyim olmak zorunda değildir.

İkinci el otomobil alımıyla ilgili temel rehberimizi aşağıda okuyabilirsiniz.

Araştırma yapın
İkinci el otomobil almadan önce kapsamlı araştırma yapmak çok önemlidir. Modelin piyasa fiyatını öğrenmek için internetteki veya otomobil dergilerindeki ikinci el otomobil ilanlarını inceleyin. Bu işlem, çok fazla para ödemenizi önleyebilir – ancak fiyat çok düşükse dikkatli olmanız gerekir.

Hesaplamalarınızı yaparken kendinize bir bütçe belirlemeniz ve sigorta, satın alma ve ruhsat maliyeti, vergi ve diğer maliyetleri hesaba katmanız çok önemlidir.

Kredi başvurusu yapıyorsanız, en düşük oranları araştırmanız kendi menfaatinizedir.

Sizin için doğru otomobili bulun:

 • Arababul.com’a girin.
 • 2. el araçları inceleyin.
 • En son otomobil haberlerini okuyun.
 • Yeni otomobillerle ilgili en iyi fırsatlar için Arababul.com'u takip edin.

Satıcıya telefon açın
Satıcıya soracağınız soruların listesini hazırlayın ve konuşurken not alın.

 1. Otomobil ne zamandan beri onlarda?
 2. Otomobil yakın zamanda trafik muayenesine girmiş mi?
 3. Vergisi ne kadar?
 4. Otomobil ne durumda?
 5. Neden satıyorlar?
 6. Otomobil daha önce kaza yapmış mı?
 7. Otomobilde hangi özellikler var?
 8. Tamamen çalışır durumda mı?
 9. İlk sahibi mi?

Ayrıca, satıcının yalnızca cep telefonunu değil, sabit hattını da aldığınızdan emin olmalısınız.

Araç kontrolü
Araştırma yapacaksanız, bunu da yapın. Otomobilin geçmişinin kontrol edilmesi, otomobil satın alırken yapacağınız en akıllıca yatırımdır.

Kontrol, otomobilin ödenmemiş kredi borcu olup olmadığını, vergi borcu olup olmadığını vb ortaya çıkaracaktır.

Ziyaret
Satıcıyı daima ev adresinde ziyaret edin. Otoban, servis istasyonu, park yeri veya yaşadığı yerden farkı bir adreste buluşma ayarlamayın.

Orijinal ilanı ve satıcıyla telefonda konuşurken aldığınız notları beraberinizde götürün. Bu, kilometre ve vergi gibi detayların size telefonda söylenenlerle aynı olup olmadığını kontrol etmenize imkan verecektir.

Otomobilin kontrol edilmesi
Otomobili olası arızalara veya hasarlara karşı kapsamlı bir şekilde kontrol etmeniz çok önemlidir.

Her şeyin kontrol edildiğinden ve tamam olduğundan emin olmak için şu adımları izleyiniz:

 1. Otomobili asla karanlıkta veya yağmur altında kontrol etmeyin. Oyuklar, çizikler, pas ve diğer kusurları fark etmenizi zorlaştıracaktır.
 2. Eğer yapabiliyorsanız, kapıyı çalmadan önce otomobile bir göz atın. Bu, satıcı sizin dikkatinizi dağıtmadan otomobile bakma fırsatı verecektir.
 3. Otomobili daima motoru soğukken çalıştırın. Bu işlem, marş problemlerini veya aşırı dumanı fark etmenizi kolaylaştıracaktır.
 4. Ön tekerleklerin önünde eğilin ve otomobilin arkasına doğru bakın. Her iki ön teker de doğrudan arka tekerlerin önünde olmalıdır – eğer değillerse, otomobilin daha önce kaza yaptığı ve şasesinin yamulduğu anlaşılabilir.
 5. Gövde panellerindeki boşlukların eşit olup olmadığını kontrol edin – eğer değillerse, otomobil kötü bir onarımdan geçmiş ya da kaza yapmış olabilir.
 6. Lastiklere bir göz atın. İyi durumdalar mı? Lastikler için minimum yasal diş derinliği 1,6 mm olmalıdır.
 7. Otomobilin alt tarafını, kaputun altını ve döşemeyi paslanmaya ve kaynak işaretleri gibi otomobilin daha önce kaza yaptığını gösterecek izlere karşı kontrol edin.
 8. Otomobilin içine bindiğinizde, emniyet kemerlerinin doğru çalıştığından; direksiyon ve göstergenin doğru yerleşiminde olduğundan emin olun. Ayrıca, ön koltukların düzgün hareket ettiğinden ve tüm düğmelerin çalıştığından da emin olun.
 9. Kaputun altında, motorun üstünde ve altında yağ kaçağı izleri olup olmadığına bakın. Yağ seviyesini kontrol etmek için yağ çubuğunu kullanın. Seviyesi düşükse, otomobilin sahibi araca iyi bakmamış olabilir.
 10. Yağ doldurma kapağının çevresinde beyaz, mayoneze benzer bir kalıntı olup olmadığına bakın – bu kalıntı, kapak contasının zarar gördüğü anlamına gelebilir ve bu contanın düzeltilmesi pahalı olabilir.

Sizin için bir masraf bile olsa aracı mutlaka bir servise götürerek kontrol ettirin ya da en azından bir mekaniker ile birlikte kontrol edin. Bu size daha sonra ortaya çıkacak sorunlara karşı koruyacaktır.

Test sürüşü
Kullanmadan hiçbir otomobili satın almamalısınız.

 1. Yolculuğa başlamadan önce, direksiyonu bir taraftan diğer tarafa tam olarak döndürün. Gıcırtı, vuruntu veya sarsıntı olmamalıdır.
 2. El frenini test edin. El frenini çekin ve yavaşça hareket edin. Eğer otomobili durduramıyorsa, yanlış bir şeyler var demektir.
 3. Mümkün olduğunca fazla sayıda, farklı yol yüzeylerinde sürüş yapın. Tüm vitesleri kullanın, vites değişimlerinin hızlı ve pürüzsüz olduğundan emin olun. Debriyaj pedalı, pedal hareketinin üst ve orta noktasında 'kavramalıdır’. 
 4. Motordan gelen garip sesleri dinleyin ve satıcının konuşarak ya da radyoyu açarak dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Daha fazla bilgi için, İkinci El Otomobil Test Sürüşü rehberimizi okuyun.

Pazarlık
Otomobildeki sorunları veya yapılması gereken işleri aklınıza getirin. Satıcıyla fiyat pazarlığı yapmak için bunları kullanın.

Otomobil için daha düşük bir teklif yapın ve sessiz kalın. Bu durum ona iki seçenek verir: teklifinizi kabul etmek veya başka bir teklif yapmak.

Teklifinizi kabul edecek gibi göründüğünde, elini sıkın ve anlaşmayı yapın.

Ödeme, satın alma ve evrak işleri
Aşağıda belirtilen tüm belgelere bakınız:

 1. Ruhsat
 2. Ruhsatta yazan şase ve motor numarasıyla aracın üzerindekiler aynı olmalıdır.
 3. Muayene bilgileri
 4. Satıcı tarafından vergi dairesinden daha önce alınmış borcu olmadığına dair belge.

Her şey hazır bulunmalı ve doğru olmalıdır, aksi takdirde anlaşmayı iptal etmelisiniz. Tüm dokümanların orijinal olduğundan emin olun – fotokopileri kabul etmeyin.

Daha önce anlaştığınız üzere ödemeyi yapın ve aracın satışını Noter’de yapın. Satış tamamlandıktan sonra ruhsatı adınıza hazırlatın.

Bu işlemleri kendiniz yaptırabileceğiniz gibi trafik müşavirlik hizmetleri veren şirketlerle de vekalet vererek bu işlemleri tamamlatabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu hizmet için bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Bizi Takip Edin  facebook
Copyright ©2012 ArabaBul.com. Her hakkı saklıdır.  Kullanım Sözleşmesi  Gizlilik Politikası