Makaleler

Otomobilinizin kış bakımı

08 Şubat 2012
Akü:
Bilindigi üzere Otomobilinizin bütün sistemlerinin güç kaynagi aküdür. Akü kis aylarinda gerek farlarin, kaloriferlerin ve diger elektrik ihtiyaci duyan sistemlerin çok çalismasi nedeniyle daha fazla yük tasir ve bu nedenle özelligini yitirebiliyor. Akünün voltaj ve sarj gücünü ölçmek/ölçtürmek gerekiyor. Akü kapagi açilarak saf suyun durumunu kontrol edin. Gerektiginde biraz saf su ilave edilir.
 
Antifriz:
Artik yaz ve kis sürekli kullanilmasi önerilen antifriz radyatör sogutma suyunun donma ve isinma derecesini düzenleyen bir kimyasaldir. Bulundugunuz yöreye göre donma derecesi degisir. Gözden geçirilmelidir.
Antifriz, bilinenin aksine sadece kis mevsiminde degil 4 mevsim kullanilabiliyor. Antifrizin 4 mevsim kullanilabilmesinin nedeni ise içerigindeki katiklarla ayni zamanda metal ve alasimlarini paslanma ve asinmaya karsi korumasi ve kisin donmayi önledigi gibi, yazin da harareti önlemesi.
 
Silecekler ve fiskiyeler:
Yaz aylarinda günesin de etkisiyle deforme olan silecek lastikleri ve fiskiyeler çalistirilarak kontrol edilmelidir. Eger silecekler püskürtülen suda iz birakmadan temizliyorsa bir sorun yok demektir. Ancak iz birakiyorsa lastiklerinin degistirilmesi gerekiyor. Fiskiyeler de püskürtmede püskürtme yönünde bir sorun olup olmadigina göre ya temizlenmeli ya da ayarlanmalidir.
 
Farlar:
Kisin erken kararan hava nedeniyle yaz aylarina göre farlar daha fazla kullaniliyor. Farlar, iyi bir görüs için gerek yükseklik gerekse yan açilar olarak kontrol edilmelidir. Bir sorun varsa gerekli ayarlar yapilmali ve ampuller degistirilmelidir.
 
Lastikler:
Otomobili ve dolayisiyla içindekileri yola baglayan lastikler kis aylarinda kilit rolü üstlenmektedir. Bu nedenle lastiklerin gözle ve ilgili cihazlarla dis derinliginden yüzeyine kadar kontrolleri yapilmalidir. Eger lastikler kis kosullarinda sorun çikaracak gibi görünüyorsa mutlaka degistirilmelidir.
 
Frenler:
Aracin güvenligiyle ilgili bir önemli nokta da fren balatalari. Bunlar kis öncesi kontrol edilir ve gerekiyorsa degistirilmelidir.
 
Motor yagi:
Aracin kalbi olan motorun verimli çalisabilmesi için çok önemli bir rol üstlenen motor yaginin da kis baslamadan önce kontrolünde fayda var. Eger yag çubugun üzerinde belirtilen sinirlarin altindaysa mutlaka ekleme yapilmali ya da periyodik degisim kilometresi geldiyse yag degistirilmelidir.
 
Hava filtresi:
Yanma odasina giden havanin süzgeci rolünü üstlenen hava filtresi yaz aylarinda artan toz miktariyla birlikte daha kisa ömürlü olabilir. Bu nedenle hava filtresi de kontrol edilerek gerekiyorsa degistirilmeli ve yanmanin daha saglikli olmasi saglanmali.
 
Klima:
Yaz ve kis aylarinin vaz geçilmez isinma ve sogutma sistemi gözden geçirilmeli, polen filtreleri gerekiyorsa degistirilmelidir.
 
V Kayisi:
Yaz aylarinda genisleyen V kayisi, özelligini kaybeder. Kayisi germeniz mümkünse gererek kullanin, aksi takdirde kayisi degistirmek gerekir. Çünkü gevsek kayis sarji etkiler, vantilatörün devir daimini yavaslatir. Dolayisiyla otomobilin saglikli çalismasini etkiler.
Bizi Takip Edin  facebook
Copyright ©2012 ArabaBul.com. Her hakkı saklıdır.  Kullanım Sözleşmesi  Gizlilik Politikası